Menu

Na co Polacy oszczędzają, a na co biorą pożyczki?

Najczęściej wskazywanym celem oszczędzania pieniędzy przez Polaków jest własne mieszkanie, chociaż jakie są realia, każdy wie; zwykle mimo najszczerszych chęci w ostateczności konieczne jest również wspomożenie się czasem nawet bardzo dużym kredytem hipotecznym. Kolejnym celem, tym razem bardziej realnym oraz możliwym do zrealizowania, jest kupno nowego samochodu, najczęściej ze względu na konieczność jego wymiany nie na ów wymarzony, a na taki, który nie będzie się psuł. Przynajmniej nie bardziej, niż poprzedni.

Inaczej jest z pożyczkami

Te traktowane są obecnie bardziej jako rodzaj wsparcia w trudniejszych sytuacjach, takich jak konieczny remont, chęć wyjechania na długo odkładane, zagraniczne i ekskluzywne wakacje, ale także nieprzewidziane naprawy, remonty, konieczność wyprawienia dziecka do szkoły czy zakupienie odpowiednich akcesoriów czy wyprawki dla dziecka, które ma się pojawić na świecie. Czasem zdarza się również pożyczanie pieniędzy od instytucji pozabankowych na… spłacenie kredytu czy innego zadłużenia, wiszącego już od jakiegoś czasu na dłużniku.

Gdzie pożyczamy pieniądze?

Wciąż, a może nawet coraz częściej wybieranym przez Polaków miejscem są internetowe instytucje finansowe, oferujące tak zwane „chwilówki”, a więc krótkotrwałe pożyczki sięgające maksymalnie kilku tysięcy złotych. O ile spłata takiego zobowiązania wygląda na kosztowną, nie musi taką być, jeśli po raz pierwszy korzystamy z oferty danej instytucji lub jeśli spłacamy wszystko terminowo.